تامین مواد اولیه

تامین مواد اولیه

مواد اولیه پنجره های pvc و upvc و تامین آن

تامین مواد اولیه : نمک خام و طعام مواد اصلی تشکیل دهنده یو‎پی‎وی‎سی (UPVC) می‎باشد که از نفت سیاه، ماده اتیلن، نمک و کلر به دست می‎آید و به‎وسیله پلیمریزاسیون، اتیلن،کلرو، وینیلک لرید با هم ترکیب می‎شود و پلیوینیل کلرید یا بصورت خلاصه PVC حاصل می گردد، که یک ماده پلاستیکی و قابل ارتجاع است. امروزه PVC به عنوان یک ماده استاندارد در صنایع مختلف به خصوص ساختمان کاربرد فراوانی دارد.

افزودنی ها با ترکیب کاهش‌ دهنده‌ های سرعت اشتعال، ضربه‌گیرها(Impact Modifiers) متعادل کننده‌ گرما (Heat Stabilizers)، پرکننده‌ها (Fillers)، کمک فرایندها (Processing Aids)، روان‌کننده‌ داخلی و خارجی (Internal&External Lubricants) و در مصارف خاص رنگ‌های صنعتی (Pigments)، اکسیـدتیتانیوم (Tio۲) به نمک طعام و نفت سیاه ماده ای حاصل می شود که خواص متفاوتی دارد که به آن UPVC به معنی غیر پلاستیک گفته می شود.

تامین مواد اولیه

تامین مواد اولیه

Un plasticized Poly Vinyl Chloride که به اختصار UPVC می نامند که ماده ای بسیار سخت بوده که می توان گفت پلاستیک حرارت دیده می باشد که در پروسه تولید بوسیله اکسترودر به اشکال، فرم ها و مقاطع متفاوت (Profiles) تولید می شود. upvc به علت داشتن مشخصات فوق ماده اولیه محصولات بسیاری اعم از پروفیل های درب و پنجره یو پی وی سی، کفپوش‎ها و دیوارپوش‎ها پانل‎های پوششی و لوله های صنعتی و… بوده و سهم عمده ای از بازار مصرف جهانی را به خود اختصاص داده است.

تفاوت های pvc و upvc  چیست؟

احتمالا با توضیح بالا این سوال برایتان ایجاد شده که pvc و upvc چه تفاوتی با هم دارند؟ در پاسخ باید بگوییم upvc از pvc ساخته می‌شود ولی آن را با افزودن ترکیباتی برای ساخت پروفیل بهینه سازی می­ کنند. به دلیل این­که پلیمر pvc نسبت به نور و گرما حساس است و با اکسیژن نیز ترکیب می شود و لازم است یک پایدار کننده به آن اضافه شود. به این منظور از پایدار کننده ­های مختلفی استفاده می­ شود تا کیفیت pvc در پروسه تولید upvc کاهش پیدا نکند و پس از آن برای افزایش استحکام از پر کننده­هایی مانند کربنات کلسیم استفاده می­ شود.

البته هر دو ماده ­ی pvc و upvc با توجه به ویژگی­های خاص خود برای اهداف متفاوتی مورد استفاده قرار می­ گیرند، برای مثال pvc به دلیل انعطاف بیشتر در لوله سازی کاربرد دارد و upvc به عنوان پروفیل پنجره کارآمدتر است.

تامین مواد اولیه

تامین مواد اولیه

فرایند تامین مواد اولیه و تولید upvc

برای تامین مواد اولیه و تولید پنجره یو پی وی سی، پروفیل­ها را می­توان از مواد اولیه و یا مواد بازیافتی تهیه کرد. بعد از فرآیند ترکیب و فرم­دهی در خط تولید کارگاه­های درب و پنجره upvc، پروفیل­ها با دقت تحت آزمایشات و استانداردهایی قرار می­ گیرند و کیفیت آن­ها از هر نظر بررسی می­ شود.

تعدادی از تست­های لازم برای سنجش پروفیل upvc به شرح زیر می­باشد:

  • آزمایش شکل ظاهری و شرایط تولید
  • مقاومت در برابر ضربه
  • عکس العمل پس از گرم شدن
  • تست جرم واحد طول
  • برگشت حرارت
  • تست کجی، ابعاد و هندسه پروفیل
  • تست جوش

راه اندازی کارگاه تولید درب و پنجره upvc